Připravili jsme pro Vás výběr těch nejdrzavějších potravin, které můžete přidat do smoothie.
Jak už to tak bývá, co je zdravé není dobré. Naštěstí, obrovká výhoda smoothie nápojů tkví v kombinování ingrediencí a hledání chuťové harmonie. Chuť výsledného nápoje můžeme upravit nejen ingrediencemi samotnými a tím, jak se navzájem ovlivňují, ale i změnou poměru, v jakém jsou ve smoothie zastoupeny.
V mnoha smoothie receptech jsou nejzdravěnší ingredience jen okrajovou záležitostí. Samozřejmně záleží jen na Vás, co snese Váš mlsný jazýček, ale nic se nemá přehánět. Takže přiměřeně a balancujte, je to zábava!
Syrový špenát obsahuje z 91% vodu, zbytek tvoří sacharidy (4%), proteiny (3%) a zanedbatelné množví tuků. Kalogiecká hodnota je taktéž nízká - 100g špenátu má jen 23 kCal.
Špenát je bohatý na živiny, zejména na železo, magnesium, mangan a vitamíny A, C, K, B9 - 20% a více denní doporučené dávky ve 100g. Špenát je i dobrým zdrojem draslíku, vápníku a vitamínů E, B6 a ryboflavinu (10 - 19% DDD ve 100g).
U špenátu pozor na vitamin K, jehož koncetrace ve 100g překračuje denní doporučenou dávku až 4x. Opatrní by měli být zejména lidé, kteří užívají léky na ředění krve. Pokud užíváte tento typ léků, poraďte se se svým lékařem.
Recepty na smoothie se špenátem
Kadeřívek neboli kadeřavá kapusta není u nás příliš zmámou zeleninou. Z tohoto důvodu není běžně dostupná v supermarketech a bohužel ani na farmářských trzích. Nopak je tomu v zahraničí, zejména v USA je právem považována za superpotravinu a je součástí nejednoho smoothie receptu.
Syrový kadeřávek obsahuje 84% vody, 9% sacharidů, 4% proteinů a 1% tuku. Ve 100g syrové kadeřavé kapusty najdete velké množví vitaminu K (až 370% denní doporučené dávky) a vitamínu C (až 145% ddd). Je i dobrý zdrojem vitamínů skupiny B a různých minerálů, například železa, magnésia, fosforu či zinku.
Stejně jako u špenátu, pozor na vyšší koncetraci vitamínu K. V případně uživání léků na ředění krve se poraďte se svým lékařem.
Z kalorického hlediska je kadeřávek nízkoenergetická potravina - 49 kCal / 100g
Ve smoothie receptech je řapíkatý celer oblíbenou volbou zejména u detoxikačních kůrách a hubnutí. Působí močopudně a příznivně ovlivňue činnost ledvin. Doporučuje se jako součást diety při hubnutí, neboť urychluje látkovou výměnu a podporuje trávení.
Ve 100g syrového řapíkaté celeru najdete jen 16 kCal a širokou, vyváženou paletu vitamínů a minerálů.
Celeru se vyvarujte v případně, že trpíte alergií.
Smoothie recepty s řapíkatým celerem
Chia semínka jsou jedlá semena rostliny Šalvěje Hispánské pěstované v horských oblastech střední Ameriky. Ač jde o rostinu, kterou znali a používali již Aztékové, do Evropy, potažmo do Čech, se dotala poměrně nedávno. V současné době, kdy lidé více zbají na zdravou výživu, jsou chia semínka prakticky všude.
Chia semínka jsou hydrofilní, dokáží do sebe nasát tekutiny 12 násobku své váhy. Díky této vlastnosti u nás navozují pocit plnosti a jsou tak často využívana při různých redukčních dietách.
Sto gramů této superpotraviny obsahuje 6% vody, 42% sacharidů, 16% proteinů a 31% tuků. Chia semínka jsou energeticky vydatná (486 kCal / 100g) a obsahují, podobě jako jiná semena, poměrně velké množství tuků. I přesto se je vyplatí zařadit do jídelníčku, neboť jsou zásobárnou vitamínů a minerálů.
V chia semínkách, krom zdraví prospěšných omega-3 a omage-6 mastných kyselin, najdete velké množství magnésia, manganu, železa, vápníka, fosforu, zinku a vitamínů B1 a B3. V menším množství pak semínka obsahují i vitamíny C, E, B9 a draslík.
Při cvičení Pilates pro začátečníky zapojíme kompletně celé tělo, osvojíme si základní cviky. Budeme si moci zacvičit kdykoliv chceme a začneme společně vnímat hluboké vnitřní svaly. Zacvičíme si na podložce, naučíme se aktivovat hluboké stabilizační svaly, aktivovat bránici, procvičíme pořádně dno pánevní a protáhneme silově celé tělo. Kromě pomalého protažení budeme zapojovat i protažení dynamické.
Objevíme kouzlo vaření a návody na přípravu zdravých, kvalitních a nutričně hodnotných pokrmů. Nastíníme si, že vařit zdravě neznamená utrácet spoustu peněz, nebo se přípravě věnovat dlouhé hodiny. Pokusíme se změnit své stravovací zvyklosti pozvolna nahrazením tradičních surovin za zdravější. Navykneme své děti jíst ovoce, zeleninu a ubereme z jídelníčku bílý cukr. Jde o vaření pro děti se střípky nápadů zdravého vaření.
V kurzu Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba – jak žít a jíst kvalitně se dozvíte vše důležité o těchto dvou nemocech schovávaných pod jednou anglickou zkratkou, IBD. Idiopatické (= bez známých důvodů) střevní záněty jsou nemoci, které lékaři označují sice za léčitelné, ale nevyléčitelné z pohledu celoživotní choroby.
Tento web používá cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies.