Přemýšlíte, jakou svačinu připravit dětem do školy? Záleží vám na tom, aby vaše dítě jedlo zdravě? Právě pro vás jsme připravili článek o tom, jak by taková zdravá školní svačina měla vypadat.
V tomto článku se dozvíte:
Dle antropologického výzkumu dětí a mládeže, který zjištovat a hodnotil výživový stav dětí a mládeže na celonárodní úrovni, vyplynulo, že narůstá počet dětí s obezitou. Statisticky je dětská obezita významně svázána s hodnotou BMI (Body Mass Indexu) rodičů, pohlavím dítěte (v neprospěch chlapců) a s úrovní vzdělání rodičů: čím vyšší vzdělání, tím nižší prevalence nadváhy a obezity (1).
Další studie a výzkumy z posledních let přinesly například tato zjištění:
České děti mají často ve svém jídelníčku nadměrně energeticky bohaté a nutričně chudé potraviny s vysokým obsahem nasycených mastných kyselin (tučné maso, paštiky s vysokým obsahem tuku a nízkým podílem jater, tučné uzeniny, smažená jídla, chipsy, tučné pochutiny) a s vysokým obsahem přidaných cukrů (slazené nápoje, cukrovinky) (7, 9).
Škodlivý je i vysoký příjem kuchyňské soli, který často s konzumací výše uvedených potravin souvisí. Naopak v nedostatečném množství se v dětském jídelníčku objevuje čerstvé ovoce a zelenina (podle zjištění konzumuje denně čerstvé ovoce jen asi 30 % školních dětí a jen 15 % dětí jí denně čerstvou zeleninu).
Nedostatečně jedí české děti také ryby, luštěniny, ořechy a semena, kvalitní rostlinné oleje (7, 3).
České děti a čeští dospívající mají kvůli nevhodné skladbě jídelníčku velmi často deficit vlákniny, v některých věkových kategoriích byl zjištěn i nedostatek jódu (batolata, děti mladšího školního věku) (7, 6, 8).
Výjimkou není ani nedostatečný příjem železa (především u dívek staršího školního věku), vápníku, nenasycených mastných kyselin (především řady omega-3), vitamínu C, selenu, kyseliny listové a vitamínu D (7, 6).
V posledních letech, kdy se zvyšuje používání krémů s vysokým ochranným UV faktorem, klesá také množství vitamínu D tvořeného v kůži účinkem slunečního záření.
Strava dětí ve školním a adolescenčním věku by denně měla být rozdělena ideálně do 5–6 jídel a jídelníček by měl být co nejpestřejší a měl by obsahovat alespoň 5 porcí zeleniny a ovoce denně. Doporučuje se konzumovat různobarevné druhy ovoce a zeleniny kvůli lepšímu pokrytí všech vitamínů, minerálních látek a dalších protektivních složek potravy. Celkový příjem ovoce a zeleniny by měl být alespoň 400 g denně, včetně tepelně upravených, poměr zeleniny a ovoce má být cca 2:1.
V každém denním jídle by měly být zastoupeny obiloviny (pečivo, těstoviny, rýže, jáhly, ...), pseudoobiloviny nebo jiné potraviny s vysokým obsahem škrobů (brambory, luštěniny, pohanka, quinoa,...). Preferovány by měly být celozrnné výrobky - u dětí nad 10 let vždy, u mladších dětí v kombinaci s nízko vymílanými obilovinami tak, aby příjem vlákniny odpovídal doporučením.
Denně má dítě konzumovat 2–3 porce mléka a mléčných výrobků, 1–2 porce potravin s vysokým obsahem bílkovin jako je libové maso, ryby, luštěniny, vejce, ořechy a semena. Ryby by měly být konzumovány alespoň 2x týdně, přednostně ryby s vysokým obsahem prospěšných omega-3 nenasycených mastných kyselin - (např. makrela, losos, sleď). Luštěniny je vhodné konzumovat v množství minimálně 1 porce týdně.
Jak určit velikost porce? U dětí je vhodné určovat velikost porce pomocí jejich sevřené pěsti nebo rozevřené dlaně (10).
Svačiny mají představovat asi 10–15 % denního příjmu energie, mají vždy obsahovat (přednostně čerstvé) ovoce nebo zeleninu, tekutiny, dále například celozrnné pečivo s kvalitním sýrem nebo libovou šunkou či vhodnou, doma připravenou pomazánkou. Správnou volbou jsou i mléčné výrobky. Sladké svačiny by měly být výjimkou.
Přimět dětí sníst alespoň nějakou zeleninu a ovoce je mnohdy nadlidský úkol. Co si budeme povídat, ani naprostá většina nás dospělích denně nezkonzumuje 5 druhů zeleniny a ovoce.
Smoothie je nápoj připravený z rozmixované čerstvé zeleniny a ovoce, často doplněné o ořechy, semínka, mléko, jogurty apod. Až na výjimky používáme při prípravě pouze suroviny v syrovém stavu, díky čemuž si smoothie zachová maximum vitamínů, minerálů, stopových prvků a antioxidantů, o jejichž část bychom jinak přišli při tepelné úpravě.
Doma připravené smoothies neobsahují žádné stabilizátory, konzervanty, barviva a je jen čistě na nás, jaké a jak kvalitní suroviny použijeme.
Pro školáky vybíráme smoothie, která neobsahují přidaný cukr a kaloricky odpovídají věku dítěte. Nejvhodnější jsou smoothies, která kombinují ovoce se zeleninou a obsahují i zdravé tuky, například z ořechů a semínek. Tuky jsou nezbytnou součástí zdravého jídelníčku už jen proto, že některé vitamíny jsou rozpusté jen v tucích.
Takéž je dobré si uvědomit, že v jedné sklenici smoothie je velké množství surovin, které rozmixováním změnší svůj objem. S porcí bychom to tedy neměli přehánět. Přeci jen připravujeme svačinu, která má zasytit zhruba na 2 až 3 hodiny.
Jistě vás potěší, že naprostá většina našich smoothie receptů neobsahuje přidaný cukr. Pokud je nutné smoothie přisladit, volíme med, stévii nebo jiná sladidla s nízkým glikemickým idexem.
5 minut
2 porce
212 kCal / 1 porci
Recept na krémové smoothie s banánem, kokosovým mlékem, jogurtem a spoustou semínek. Smoothie plné zdraví prospěšných tuků.
1 hrnek = 240ml
5 minut
2 porce
268 kCal / 1 porci
Recept na banánové smoothie s vlašskými ořechy, mandlovým mlékem a špetkou skořice.
1 hrnek = 240ml
5 minut
2 porce
392 kCal / 1 porci
Připravte si jednu z klasických smoothie kombinací - jahody, banán, jogurt.
V našem receptu tuto klasiku ještě obohacujeme o dalších chuťové zážitky v podobě ořechového másla a medu. Samozřejmě, abychom pouze nehřešili, přidali jsme do smoothie ovesné vločky, které vás spolu s řeckým jogurtem zasytí.
5 minut
2 porce
327 kCal / 1 porci
Recept na krémové banánové smoothie s arašídovým máslem a ovesnými vločkami.
Jednou za čas je dobré si prostě udělat radost a nekoukat na kalorie. Psychické rozpoložení je důležitou součástí zdraví člověka a svou roli hraje i při hubnutí.
Tohle smoothie je zdravou volbou, když vás honí mlsná. Je sladší než většina smoothie, které na naše webu nejdete, ale stále je plné hodnotných živin.
1 hrnek = 240ml
Na stránkách našeho webu najdete mnoho receptů na smoothie celkem ve 13 kategoriích.
přejít na stránku se smoothie receptyZdravá lahev ryze český výrobek. Vyrábí se z polypropylenu, který se používá ve farmacii - neobsahuje ftaláty, změkčovadla a další toxické látky. Je vysoce odolná proti tvorbě plísní, v klidu ji můžete dát do myčky nebo do mikrovlnky. Dostupné jsou v různých barvách a motivech. Všechny plastové lahve z nezávadných materiálů najdete zde.
Doufáme, že jsme vás alespoň trochu inspirovali a nějaké to smoothie si doma připravíte. Mějte prosím na paměti, že pokud vaše ratolesti nemají ovoce a zeleninu zrovna v lásce, může chvíli trvat než si zvyknou.
(1) - Publikace Zdravá školní svačina z webu Státního zdravotního ústavu
(2) - Kvasničková, A: Evropské výživové referenční dávky
(3) - Společnost pro výživu. (2011). Referenční hodnoty pro příjem živin v ČR. Praha: Výživaservis s.r.o., 1.vydání, 192 s., ISBN-13: 978-80-254-6987-3
(4) - Šulcová, E. a kol.: Receptury pokrmů pro školní stravování 1.-3.díl, III.vydání, Praha: Výživaservis s.r.o., 813 s. ISBN 978-80-239- 8910-6
(6) - Illková, O., Nečasová, L., Vašíčková Z.: Zdravá výživa malých dětí, 1. vydání, Portál, 2005, 192s.
(7) - Beránková, J.. Nutriční studie (školní a předškolní děti)
(8) - Společnost pro výživu.. Výživová doporučení pro obyvatelstvo České republiky
(9) - Střítecká, H., Hlúbik, P.: Výživové zvyklosti dětí základních škol v Královéhradeckém kraji
(10) - Březková, V., Mužíková, L, Matějová, H.: Výživová doporučení pro laiky. Výživa a potraviny. 2014, 69(5), s. 77-80
Při cvičení Pilates pro začátečníky zapojíme kompletně celé tělo, osvojíme si základní cviky. Budeme si moci zacvičit kdykoliv chceme a začneme společně vnímat hluboké vnitřní svaly. Zacvičíme si na podložce, naučíme se aktivovat hluboké stabilizační svaly, aktivovat bránici, procvičíme pořádně dno pánevní a protáhneme silově celé tělo. Kromě pomalého protažení budeme zapojovat i protažení dynamické.
Objevíme kouzlo vaření a návody na přípravu zdravých, kvalitních a nutričně hodnotných pokrmů. Nastíníme si, že vařit zdravě neznamená utrácet spoustu peněz, nebo se přípravě věnovat dlouhé hodiny. Pokusíme se změnit své stravovací zvyklosti pozvolna nahrazením tradičních surovin za zdravější. Navykneme své děti jíst ovoce, zeleninu a ubereme z jídelníčku bílý cukr. Jde o vaření pro děti se střípky nápadů zdravého vaření.
V kurzu Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba – jak žít a jíst kvalitně se dozvíte vše důležité o těchto dvou nemocech schovávaných pod jednou anglickou zkratkou, IBD. Idiopatické (= bez známých důvodů) střevní záněty jsou nemoci, které lékaři označují sice za léčitelné, ale nevyléčitelné z pohledu celoživotní choroby.
Tento web používá cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies.