Smoothie je nápoj připravený z čerstvého, syrového ovoce nebo zeleniny (častěji kombinace obojího) a dalších složek.
Běžně jsou součástí smoothie jogurty (zejména bílé řeckého typu), kravské mléko, rostlinná mléka (mandlové, sojové, kokosové apod.), ořechy a semena, čerstvé i sušené koření, led, voda, sladidla (med, stévia) a případně i přírodní proteiny.
Samotná výroba smoothie nápoje spočívá v důkladném rozmixování zvoleného ovoce, zeleniny a dalších surovin v mixéru.
K přípravě smoothie je zapotřebí kuchyňský mixér s dostatečným výkonem. Typ mixéru závisí na tvrdosti ingrediencí ve smoothie receptu, tvrdší ingredience jako je zelenina, ořechy, semínka nebo led vyžadují výkonnější přístroj.
Jaké vlastnosti by měl mít mixér pro výrobu smoothies si můžete přečíst v našem průvodci výběrem smoothie mixéru.
Smoothie je možné uchovávat v ledničce, a to i několik hodin bez výraznějších chuťových změn, nicméně může dojít k oddělování jednotlivých složek smoothie. Obecně bychom nedoporučovali uchovávat smoothie déle než 24 hodin.
Nejlepší je smoothie nápoj spotřebovat ihned po přípravě. Při domácí výrobě smoothie zpravidla nepoužíváme žádné konzervanty - snad s výjimkou citrónu, a tak dochází poměrně rychle k oxidaci a ztrátě cenných látek - vitamínů.
Na trhu jsou dnes dostupné i smoothie mixéry vybavené vakuových systémem, který dokáže z lahve odsát vzduch, a tím výrazně zvýšit trvanlivost smoothie.
Kombinování potravin ve smoothie, respektive vymýšlení vlastního receptu je spíše o pokusu a omylu, než-li o následování nějakého daného postupu nebo dokonce pravidel.
Každý z nás má jiné preference a chutná mu něco jiného. Díky tomu nám vznikají spousty receptů, které se liší třeba jen poměrem ingrediencí a chutnají zcela odlišně.
Při cvičení Pilates pro začátečníky zapojíme kompletně celé tělo, osvojíme si základní cviky. Budeme si moci zacvičit kdykoliv chceme a začneme společně vnímat hluboké vnitřní svaly. Zacvičíme si na podložce, naučíme se aktivovat hluboké stabilizační svaly, aktivovat bránici, procvičíme pořádně dno pánevní a protáhneme silově celé tělo. Kromě pomalého protažení budeme zapojovat i protažení dynamické.
Objevíme kouzlo vaření a návody na přípravu zdravých, kvalitních a nutričně hodnotných pokrmů. Nastíníme si, že vařit zdravě neznamená utrácet spoustu peněz, nebo se přípravě věnovat dlouhé hodiny. Pokusíme se změnit své stravovací zvyklosti pozvolna nahrazením tradičních surovin za zdravější. Navykneme své děti jíst ovoce, zeleninu a ubereme z jídelníčku bílý cukr. Jde o vaření pro děti se střípky nápadů zdravého vaření.
V kurzu Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba – jak žít a jíst kvalitně se dozvíte vše důležité o těchto dvou nemocech schovávaných pod jednou anglickou zkratkou, IBD. Idiopatické (= bez známých důvodů) střevní záněty jsou nemoci, které lékaři označují sice za léčitelné, ale nevyléčitelné z pohledu celoživotní choroby.
Tento web používá cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies.