Baklažán výrazně snižuje obsah cholesterolu v krvi, brání lámavosti drobných krevních kapilár a má i antioxidační účinky. Pomáhá také předcházet vzniku volných radikálů v těle a obsahuje velké množství karotenu (provitamínu A), vitamínů skupiny B, hlavně kyselinu listovou a pantotenovou. Ještě víc v něm však je minerálů, zejména hořčíku, železa, vápníku, manganu a zinku. V obsahu draslíku předčí dokonce i zelí, mrkev a cibuli. Ve slupce se skrývá rutin, který zpevňuje cévy a má také protisklerotický účinek. V lilku byl prokázán rovněž značný obsah pektinů, údajně největší ze všech druhů zeleniny. Tyto látky příznivě působí na krevní tlak i střevní mikroorganismy.
Zajímavostí je, že lilek obsahuje více nikotinu než jakákoli jiná jedlá rostlina. Množství nikotinu v lilku je ale zanedbatelné ve srovnání s množstvím nikotinu, přijímaným pasivním kouřením. Přibližně můžeme říci, že 9 kilogramů lilku obsahuje stejné množství nikotinu jako jedna cigareta.
Často dochází k chybnému skladování lilku, pro který je ideální teplota kolem 10°C. Pokud ho skladujete při nízkých teplotách, dužina plodu vám může černat, což ale zjistíte až při rozříznutí.
Tento web používá cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies.