VYUŽITÍ
Žlutý meloun je podobně jako vodní meloun perfektním letním osvěžením. Konzumuje se tedy jak samotný, zbavený semínek a kůry a nakrájený na kousky, tak jej lze kombinovat s libovolným, nejlépe barevně výrazným ovocem. Krásně vypadá i chutná s černým i červeným rybízem, malinami nebo borůvkami.
Žlutý meloun se ale využívá i do sladkého pečiva, jako součást předkrmů a studených krémových polévek. Často se kombinuje se zeleninou ke zpestření salátů a mís. Dá se z něj připravovat široká škála dipů, omáček a marinád, které získají díky žlutému melounu nasládlou chuť a přitom nepřebijí chuť masa. Kombinovat se dá s jakýmkoli druhem masa i ryb a mořských plodů. V neposlední řadě se dá vydlabaný žlutý meloun využít jako servírovací miska pro nejrůznější dezerty, ovocné i zeleninové saláty. Pevná nerozpadavá dužina tohoto typu melounu se také výborně hodí k výrobě ‘jedlých dekorací’.
NUTRIČNÍ HODNOTY, PŮVOD, ZAJÍMAVOSTI
Žlutý meloun pochází z Asie, ale dnes se pěstuje téměř na všech kontinentech. K nám se dováží zejména z Itálie a Španělska, kde patří mezi běžně pěstované plodiny. Tento plod je bohatý na vitamíny A, B a C, vápník a draslík. Kombinace těchto minerálů a vitamínů posiluje rovnováhu metabolismu, a proto je vhodný pro diabetiky. Žlutý meloun dokáže pomoci při spálení od slunce. Plátky jeho dužiny chladí a vyživují poškozenou pokožku. Nejen proto se také často využívá v kosmetice, jeho příjemná vůně zatraktivní každou pleťovou masku. Díky nízkému obsahu energie je doporučován v mnoha dietách, i když jeho obsah cukru je daleko vyšší než je tomu u melounu vodního.
Žlutým melounem se někdy nazývají také hybridy vodního melounu se žlutou dužinou.
Tento web používá cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies.