Polníček, nazývaný také kozlíček polní, obohacoval talíře již starým Římanům. Planě roste po celé Evropě, v zimě se pěstuje jeho ušlechtilá forma ve sklenících. Polníček řadíme mezi listové saláty.
Jeho konzumace se doporučuje jako lék na oslabenou imunitu a při stresu.
Nutričně jde ale o mnohem významnější zeleninu než například klasický hlávkový salát. Má vysokou výživovou hodnotu a příjemnou, mírně oříškovou chuť. Mívá značný obsah vitamínu C (asi jako citrony), obsahuje provitamín A, vitamíny skupiny B, vitamín E, z minerálních látek je výrazně zastoupeno železo, ale i hořčík, draslík, vápník, fosfor a kyselina listová.
Použití
Polníček ideálním způsobem nahradí hlávkový salát, když právě není salátová sezona. Do zelených či míchaných salátů používáme celé lístky.
Vynikající zálivku na polníček vyrobíme z oleje, hořčice, octa nebo citronové šťávy, trochu ji přisolíme, opepříme a přisladíme cukrem nebo medem.
Kozlíček polníček se dá upravovat i jako špenát a lahodně chutná v omáčkách na těstoviny a v restovaných zeleninových směsích.
Tento web používá cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies.